fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

79. rocznica Powstania Warszawskiego

1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Tę największą bitwę zorganizowaną przez organizację podziemną w czasie II wojny światowej skierowano przeciwko niemieckim okupantom. Powstańcy byli słabo uzbrojeni, ale walczyli aż 63 dni – do 3 października 1944 roku.

Powstańcy walczyli o Polskę ponad podziałami politycznymi. Przeciw nazistom stanęły również organizacje lewicowe, takie jak Armia Ludowa, Związek Walki Młodych czy Polska Armia Ludowa.

Warto pamiętać, że walczący nie byli tylko Polakami. Wiadomo, że wśród nich znajdowali się m.in. Słowacy, Grecy i Ormianie, a także Azer, Rumun i Nigeryjczyk. Za broń chwycili także członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Walka pochłonęła blisko 200 tysięcy ofiar.

Bohaterstwo powstańców warszawskich powinno przypominać nam nie tylko o pragnieniu wolności, ale też o konieczności zwalczania faszyzmu i totalitaryzmu. Nigdy więcej wojny!

W imieniu Lewicy hołd bohaterkom i bohaterom oraz ofiarom cywilnym Powstania Warszawskiego złożyły posłanki Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska oraz Anna-Maria Żukowska.

pw010823

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem